امـروز، سه شنبه, 21 مرداد 1399

رضا غلامی سلطان مرادی : همه وزارتخانه ها باید در تامین نیازهای افراد دارای معلولیت سهیم باشند و امور ناشنوایان نیز بحثی فراگیر است چراکه طبق قوانین ناشنوایان باید در جامعه تلفیق شوند و از امکانات اجتماعی استفاده کنند

وی تاکید کرد: تمام دستگاه ها و وزارتخانه ها مانند صدا و سیما، وزارت بهداشت، قوه قضائیه، شهرداری و آموزش و پرورش و هرجایی که یک شهروند ناشنوا در طول زندگی به آنجا ممکن است مراجعه کند، باید دارای رابط ناشنوا باشند.

غلامی ادامه داد: تلفیق اجتماعی افراد دارای معلولیت در جامعه ضروری است و قانون نیز به صراحت به آن اشاره دارد.

مسئول کارگروه ناشنوایان سازمان بهزیستی کشور خاطرنشان کرد: در قانون جدید حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت که رئیس جمهوری در اردیبهشت 97 آن را ابلاغ کرده، کمیته پیگیری این قانون متشکل از وزارت رفاه و چند وزارتخانه دیگر با همکاری بهزیستی ایجاد شده است.

غلامی گفت: این کمیته، نحوه اجرای قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت را رصد می کند که یکی از موارد آن رعایت حقوق ناشنوایان است.
وی اضافه کرد: برای احقاق حقوق ناشنوایان، مکاتبات زیادی با دستگاه های مختلف در حال انجام است و جامعه ناشنوایان نیز طرح هایی می آورند که با همکاری خودشان روی آن طرح ها کار می کنیم.

* ایجاد ظرفیت برای آموزش رابط ناشنوا در سازمان ها
مسئول کارگروه ناشنوایان سازمان بهزیستی کشور اظهار داشت: تمام سازمان ها از طریق انجمن ها می توانند رابط ناشنوا تربیت کنند و افراد مختلف می توانند زبان اشاره را فرابگیرند.
غلامی افزود: حتی رابط ناشنوا می تواند کارمندی در استخدام خود دستگاه باشد و فقط زبان اشاره را فراگیرد.وی ادامه داد: در اغلب سازمان ها فرد آشنا به زبان اشاره وجود ندارد اما انجمن های فعال در حوزه ناشنوایان، مربیانی دارند که می توانند زبان اشاره را آموزش دهند. یک مربی می تواند کارمندان چند ارگان دولتی را آموزش دهد تا گواهینامه لازم را بگیرند و نیازهای اولیه ناشنوایان را برآورده کنند و بعدا می توانند آموزش های تکمیلی را نیز ببینند.

غلامی تاکید کرد: از لحاظ آموزش رابط زبان اشاره مشکلی نداریم و به اندازه کافی مربی زبان اشاره در سازمان آموزش و پرورش استثنایی، انجمن ها و کانون های فعال در حوزه ناشنوایی وجود دارد.