امـروز، جمعه, 29 شهریور 1398

 

 گیتا موللی، افزود: کمیته مطالعات کم شنوایی / ناشنوایی مرکز تحقیقات توانبخشی اعصاب اطفال دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با همکاری انجمن علمی شنوایی شناسی ایران و برخی از دانشگاه‌های علوم پزشکی، در حال تدوین راهنمای بالینی مداخلات زودهنگام کم شنوایی / ناشنوایی در کشور است.

وی گفت: برنامه ریزی شده که تدوین این راهنمای بالینی تا بهار ۹۸ به اتمام رسیده، و گزارش آن در هجدهمین کنگره شنوایی شناسی ایران اعلام و منتشر شود.

 این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه چاپ و انتشار راهنمای بالینی مداخلات زودهنگام کم شنوایی / ناشنوایی نیز به عهده بخش انتشارات دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی است، اظهارداشت: کمیته مطالعات کم شنوایی / ناشنوایی، ارتقا سطح آگاهی جامعه در خصوص مداخلات زودهنگام در این حوزه و ضرورت توجه به تشخیص این اختلال در بدو تولد را مورد نظر دارد.

موللی توضیح داد: یکی از مهم‌ترین علل کم شنوایی در کشور ما، ازدواج‌های فامیلی و حتی میان فرزندان افرادی که بظاهر از بستگان نزدیک نیستند، بروز می‌کند، بطوری که ۶۰ الی ۷۰ درصد کم شنوایی‌ها را تشکیل می‌دهد و این درحالی است که ۹۵ درصد والدین این افراد، شنوا بوده و فقط ژن معیوب را حمل می‌کنند.