امـروز، چهارشنبه, 05 تیر 1398

حسین نحوی نژاد در نشست تخصصی فرصت ها و چالش های اجرای قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت افزود: به رغم فعالیت های فراوان در حوزه توانبخشی در این زمینه توفیق چندانی نداشتیم به طور مثال در زمینه ایجاد فرصت های شغلی برای افراد دارای معلولیت، این سوال مطرح می شود که آیا شغل فرد پایدار است یا بر اساس علایق و توانایی های جسمی و ذهنی فعالیت می کند.وی گفت: این در حالی است که یکی از مشکلات اساسی افراد دارای معلولیت برای فرصت های شغلی، نداشتن اعتماد به نفس است به طور مثال فردی دارای معلولیت با داشتن دکترای کشاورزی خواستار انجام کار خدماتی با حقوق بسیار کم است چون اعتماد به نفس ندارد.

نحوی نژاد اضافه کرد: بیمه توانبخشی یک مساله حیاتی است چراکه حتی یک کارمند عالی رتبه نیز با تولد فرزند دارای فلج مغزی از رفاه دور می شود یا فردی که به طور ناگهانی دچار قطع نخاع می شود، زندگی اش پاشیده می شود.وی ادامه داد: بیمه توانبخشی، مطالبه حیاتی افراد دارای معلولیت است؛ اگر می خواهیم فردی که با معلولیت متولد می شود، معلولیت او تشدید نشود باید خدمات توانبخشی به موقع به او ارائه شود.وی ادامه داد: بسیاری از دانش آموختگان توانبخشی وُسع آن را ندارند که به ارائه خدمات بپردازند چرا که این خدمات تحت پوشش حمایت های بیمه ای نیست.وی این سوال را مطرح کرد که در کجای دنیا خدمات مراقبتی از رهگذر سازمان های حمایتی مانند بهزیستی و کمیته امداد ارائه می شود و گفت: در همه جای دنیا نظام مراقبتی خاصی برای خدمات توانبخشی وجود دارد.

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور خاطرنشان کرد: حمایت بیمه فقط درمان صرف نیست، بلکه حمایت های بیمه ای ابعاد اجتماعی نیز دارد؛ در کشورهای پیشرفته هنگامی که فرد دچار قطع نخاع، در بیمارستان بستری می شود قبل از مرخص شدن از بیمارستا ، مددکار به خانه او می رود و در مناسب سازی خانه مداخله می کند و این کارها قبل از ترخیص انجام می شود.

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور اظهار داشت: از زمان اکتشاف نفت، این احساس به وجود آمده که دولت، پدرِ بزرگ است و باید برای همه رفاه ایجاد کند اما امروز باید توانمندی را از خودمان شروع کنیم.

نحوی نژاد گفت: روحیه یأس و دلمُردگی در افراد دارای معلولیت موج می زند؛ مطالبه گری جای خود دارد اما در کنار آن باید روحیه را حفظ کرد و لازم است که به نشاط جمعی افراد دارای معلولیت فکر کنیم. نباید به فکر فرد خیالی در ذهن باشیم که او می آید و همه کارها را درست می کند.وی افزود: قانون جامع حمایت از معلولان می تواند همبستگی و هم پیمان ما باشد. بودجه این قانون مورد سوال معلولان است. عزم دولت بر این است که این قانون را اجرا کند.وی یادآور شد: تلاش می شود در سال 98، تحولی در زندگی معلولان به ویژه در ابعاد معیشتی، درمان و افزایش حق پرستاری صورت گیرد.

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور گفت: آزمون وسع در وزارت کار وجود دارد اما این آزمون درباره افراد دارای معلولیت جوابگو نیست چون ملاک فقیر بودن در فرد عادی با فرد معلول متفاوت است. ممکن است یک فرد معلول، کارمند باشد اما معلولیت او از نوعی باشد که هزینه های فلاکت بار برای خانواده به همراه داشته باشد.

 نحوی نژاد افزود: به رغم نوسانات ارزی در این دولت برای افراد دارای معلولیت، به صورت زیرساختی کار می شود به طور مثال تا سال 97 تعداد مستمری بگیرها 320 هزار نفر بود اما فقط طی هشت ماه جاری 500 هزار نفر دیگر نیز به مستمری بگیران افزوده شده اند.