امـروز، دوشنبه, 29 مهر 1398

مینو رفیعی :انجام مشاوره ژنتیک قبل از ازواج از سالجاری بدلیل قانون الزامی است و تمام ازدواج ها باید غربالگری شود.وی اظهار داشت: قانون مسوولیت انجام مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج را به عهده وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی قرار داده و سازمان بهزیستی نیز در این زمینه مشارکت می کند.

معاون پیشگیری از معلولیت های سازمان بهزیستی کشور اضافه کرد: پارسال 195 هزار نفر به مراکز غربالگری ژنتیک مراجعه کردند.وی گفت: هزینه پرستاری و نگهداری بدون احتساب درمان یک فرد معلول ماهانه 20 میلیون ریال است این درحالی است که با انجام مشاوره ژنتیک و پیشگیری چنین هزینه های سنگینی بر خانواده ها تحمیل نخواهد شد.

رفیعی یادآورشد: همچنین به طور میانگین غربالگری تنبلی چشم کودکان سه تا شش سال توسط بهزیستی74درصد پوشش داده می شود که حدود سه میلیون و 300هزار نفر را سالانه شامل می شود.
وی گفت: تنبلی چشم برای جلوگیری از خطرات بعدی باید به موقع تشخیص و درمان شود.

این مقام مسوول تصریح کرد: 22سال است که سازمان بهزیستی طرح غربالگری تنبلی چشم را انجام می دهد .معاون پیشگیری از معلولیت های سازمان بهزیستی کشور افزود: سال گذشته 15هزار نفر کودک مبتلا به تنبلی چشم شناسایی شدند که برای درمان به پزشکان متخصص معرفی شدند.